Apartman Aidatı Hangi Şartlarda Ödenmez?

Bina ve sitelerde ortak alanların masraflarını karşılamak için kiracı veya ev sahiplerinden alınan paraya aidat denir. Kiracı ve ev sahipleri her ay apartman yönetiminin belirlediği aidat miktarını ödemekle sorumludur.

Ev alırken apartman aidatını da araştırmanız gerekir. Bazı apartmanlarda veya sitelerde aidat ücreti alışılmışın çok üstünde olabiliyor. Özellikle sitelerde aidat ücretleri tek apartmanlara kıyasla çok daha fazla olabiliyor. Bunun için satılık veya kiralık daire ararken aidat ücretini kesinlikle öğrenmeniz gerekir. Havuzu, bahçesi, otoparkı, güvenliği ve spor salonu olan sitelerin aidat ücretleri bütçenizi zorlayabilir.

Aidat neye göre tespit ediliyor? Aidat ödemesi yapmazsak ne olur?

Apartman Aidat Çizelgesi

Apartman aidat çizelgesi, site yönetimi tarafından hazırlanarak kiracılar ve ev sahipleri ile paylaşılır. Apartman aidat çizelgesini en basit haliyle Excel üzerinden hazırlayabilirsiniz. Ayrıca özel yazılımlar kullanarak da aidat çizelgesi hazırlayabilirsiniz. Aidat çizelgesini apartmanın duyuru alanına asarak apartman sakinlerinin ne zaman ne kadar ücret ödemesi gerektiğini açıkça ilan etmiş olursunuz.

Apartman Aidatı Hangi Durumda Ödenmez?

Aidatlar yönetim tarafından üstlenilen hizmetlerin yerine getirilmediği takdirde ödenmez. Bu konuyu yerinde tespit ederek belgeleyen kiracılar ve ev sahipleri konuyu mahkemeye taşıyabilirler. Hizmet alamadıkları konuları tek tek tespit eden malikler konuyu yönetime bildirmelerine rağmen aidat alınmaya devam ediyorsa, Cimer ve tüketici hakem heyetine de başvurabilirler.

 

Apartman Aidat Kanunu

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20. maddesinde apartman aidat kanunu açıklanıyor.

Madde 20 – Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

 1. a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;
  b) Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; katılmakla yükümlüdür.
  c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür. Birinci fıkradaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan kişinin kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanlara rücu hakları vardır.

KiracıApartman Aidat ÇizelgesiApartman Aidatı
Yorumlar (2)
Yorum Ekle
 • Serdar

  Ev aliyosun bu defa emlakcilara muteahitlere gebe kaliyorsun. İstedikleri gibi minareyi kilifina uyduruyorlar. Acilan basliga bakin icerige bakin. Hic alakasi yok… Ozetle aciklayin mesela.. Su durumlar olursa ev sahibi veya kiraci aidat odemeyebilir seklinde.. Sinirden kudurtuyosunuz insani Allah bildigi gibi yapsin bu sozde kam emici profesyonel site yoneticilerinin! İflah olmayasiniz siz.

  • Emlak Haber Ajansı

   Serdar Bey merhaba; Konu aslında çok açık. hizmet almadığınız hiç bir konu için para ödemek mecburiyetinde değilsiniz. Fakat seçmiş olduğunuz apartman veya site de ortak alanlar da yapılan tüm çalışmalara mülk sahipleri katılmak durumundadır. Yönetim aidat toplayıp hiç bir iş yapmıyorsa bunu tespit edin ve Cimer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve E -Devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyetine şikayet edin. Kat maliki iseniz site yönetiminin yaptığı toplantılara katılıp itirazınızı çoğunluğu sağlayarak yapın. Çoğunluk sizden yana değilse zaten öyle bir yerde oturmanızın gereği de yok. Şartlarınıza uygun farklı bir yere taşının. Daire alırken ve kiralarken araştırmadan ev alıp kontrat imzalamayın. Havuzlu olsun,kapalı açık otopark olsun, güvenlik ,spor salonu vs vs olsun dediğiniz sitelerde aidatlar her zaman yüksek olur. İstanbul’da sitelerde en düşük aidat minimum 150 TL’den başlar. Almadan veya kiralamadan önce dairenin mutlaka aidatını öğrenin diye boş yere söylemiyoruz.